10,11 клас Захист вітчизни


10 клас

Тема: Основи Цивільного захисту

 

Урок: Єдина державна система цивільного захисту та її складові. Законодавче та нормативно-правове забезпечення її функціонування.
Єдина державна система цивільного захисту - сукупність органів
управління, сил і засобів центральних та місцевих органів виконавчої
влади, виконавчих органів рад, підприємств, установ та організацій, які забезпечують реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту;
     Цивільний захист здійснюється з метою: реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення безпеки та захисту населення і територій, матеріальних і культурних цінностей та довкілля від негативних наслідків надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період; подолання наслідків надзвичайних ситуацій на територіях іноземних держав відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Держава, відповідно до статті 16 Конституції України, визначає своїм
обов'язком забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної
рівноваги на території України (природна і техногенна безпека є
компонентом екологічної безпеки).
2. Виходячи з цього, держава визначила, що цивільний захист є однією з її
функцій (тобто цивільний захист, відповідно до статті 5 Кодексу ЦЗ України
- це функція держави).
3. З метою реалізації заходів державної політики у сфері ЦЗ та заходів ЦЗ
держава утворює єдину державну систему цивільного захисту (стаття 8
Кодексу ЦЗ).
4. Для координації діяльності та безпосереднього керівництва
функціонуванням ЄДСЦЗ держава створює та забезпечує функціонування
організаційної структури з питань ЦЗ, а саме - центрального органу
виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну
політику у сфері цивільного захисту.
5. Держава встановлює, що запобігання виникненню НС та ефективна
   2.           Структуру системи цивільного захисту.
     В Україні створена Єдина державна система цивільного захисту (ЄС ЦЗ).
     Очолює ЄС ЦЗ начальник Цивільного захисту (Прем'єр-міністр України). Загальне керівництво здійснює Кабінет Міністрів України, а безпосереднє – Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
      Єдина державна система цивільного захисту населення і територій – сукупність органів управління, сил та засобів центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, на які покладається реалізація державної політики у сфері цивільного захисту. Структура єдиної системи цивільного захисту становлять центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і створювані ними функціональні та територіальні підсистеми єдиної системи цивільного захисту.
      Функціональні підсистеми створюються центральними органами виконавчої влади для організації роботи, пов'язаної із запобіганням надзвичайним ситуаціям та захистом населення і територій у разі їх виникнення. Територіальні підсистеми створюються для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у межах відповідних територій.
     3.          Обв'язки учнів щодо вивчення основ цивільного захисту.
             Учень повинен уміти:
-          діяти при загрозі виникнення надзвичайної ситуації;
-          користуватись засобами індивідуального та колективного захисту;
-          виготовляти найпростіші засоби захисту органів дихання;
-          пристосуватись та використовувати домашній одяг та взуття як засоби захисту в умовах зараження повітря і місцевості радіоактивними речовинами, отруйними речовинами і біологічними засобами;
-          запобігати зараженню продуктів харчування та питної води;
-          проводити часткову санітарну обробку відкритих частин тіла, одягу та взуття;
-          користуватися аптечкою індивідуальною (АІ);
-          надавати першу допомогу ураженим та пораненим;
-          дотримуватися заходів безпеки при діях у надзвичайних ситуаціях.

Домашнє завдання:

Опрацювати:
1.Переглянути фільм «Державна служба надзвичайних ситуацій»
2. параграф 21.
3.Виконати завдання 1,2,5 на ст.175


Урок: Причини виникнення  та класифікація надзвичайних ситуацій (НС).
Фактори, які призводять до надзвичайних ситуацій можуть бути:
- прямі - несуть загрозу для людей, навколишнього середовища та економічних об'єктів (удар, вибух тощо);
- непрямі - діють опосередковано (ожеледиця, злива), викликаючи інші небезпечні фактори. Наприклад, обледеніння, яке само по собі не несе небезпеки людині, викликало руйнування електросистеми у кількох областях України, що призвело до припинення господарської діяльності, значних матеріальних збитків, пов'язаних з відновленням ліній електропередачі, не випуском продукції підприємствами, а також створило загрозу для життя та здоров'я людей через порушення теплозабезпечення будинків.
Будь-яка з надзвичайних ситуацій може стати причиною виникнення іншої та викликати небезпечні екологічні наслідки: соціальні, природні, техногенні, небезпечні екологічні наслідки.
Наприклад, землетрус - природна НС - призводить до руйнування споруд, пожеж, що характерно для техногенної надзвичайної ситуації, крім того, під час землетрусу гине багато людей, руйнуються житлові будинки, інфраструктура життєзабезпечення, що викликає соціальну НС. Дані свідчать, що в сучасних умовах практично будь-яка надзвичайна ситуація є комплексною. Визначення причин та закономірностей розвитку таких надзвичайних ситуацій є складним завданням.
У кожному конкретному випадку надзвичайні ситуації виникають через ряд причин, які можна узагальнити. Природні надзвичайні ситуації в більшості є наслідком закономірного розвитку природних метеорологічних, космічних, гідрологічних чи тектонічних процесів. Це урагани, землетруси, обвали, падіння космічних тіл тощо.
Причини виникнення природних надзвичайних ситуацій та небезпечних явищ: Закономірні природні процеси, негативний антропогенний вплив на розвиток природних процесів, Випадковість у розвитку природних процесів
Але все частіше причинами природних надзвичайних ситуацій виступає людська діяльність. Техногенний розвиток досяг такого рівня, що можна штучно викликати великі природні надзвичайні ситуації будь-якого характеру, наприклад, землетруси, цунамі, засухи, епідемії тощо.
Група дослідників страхового товариства Munchener Ruck (Німеччина) понад 25 років збирала й аналізувала дані про природні катаклізми (землетруси, шторми, повені, виверження вулканів, тайфуни), що відбулися в світі з часів Римської імперії. "Немає жодних сумнівів у тому, що частота і сила руйнування природних катастроф значно зростають", - роблять висновок автори. Причини для цього, на їх думку, створює сама людина. Перш за все, йдеться про урбаністичний розвиток, використання потенційно небезпечних територій, зміни клімату та стану довкілля.
Те, що за таке дослідження взялися співробітники страхового товариства, пояснюється тим, що кожна катастрофа приносить не лише економічні збитки, а й зменшує доходи у страховому бізнесі. З кінця шістдесятих років виплати страхових компаній на покриття збитків від природних катаклізмів у всьому світі зросли від одного до більше десяти мільярдів доларів на рік.

Виникнення соціальних надзвичайних ситуацій, перш за все, пов'язують з поширенням ідей, що часто носять антисоціальний та відверто людиноненависницький характер. До соціальних конфліктів також призводять національні, економічні, псевдорелігійних та політичні причини. Війна в Чечні, Афганістані, Іраку, Палестино-Ізраїльський конфлікт, військові дії в Іраку є наочною ілюстрацією цього з тією різницею, що для кожного конфлікту вагомість причин різна. В ряді випадків причинами соціальних НС, а саме, страйків, забастовок є економіка та політика.
Причини виникнення соціальних надзвичайних ситуацій: політичні, економічні, національні, релігійні ідеологічні,
Внаслідок природних та техногенних катастроф теж виникають соціальні НС через порушення у функціонуванні систем життєзабезпечення, величезних матеріальних збитків, значного травматизму населення, психологічних факторів.
Соціальною надзвичайною ситуацією, масштаби проявлення якої останнім часом збільшуються, є тероризм. Причини тероризму криються у жадобі - влади, слави, багатства, використовуючи будь-які методи. Тероризм може експлуатувати будь-яку ідею, для формування якої використовує різноманітні расистські, нацистські, спотворені релігійні, національні, економічні, політичні, соціальні погляди, в т. ч. ідеї національного визволення, соціалізму, комунізму. рівності людей, вищої раси, формування "нового порядку", відвернення планетарної катастрофи, антиглобалізму тощо.
Збільшення кількості підприємств, ускладнення технічних систем та зростання їх потужності, розширення транспортних мереж, урбанізація на тлі недостатньої уваги до питань безпеки закономірно призводять до зростання кількості техногенних надзвичайних ситуацій, аварій та катастроф. Збільшення кількості населення на планеті та його концентрація у промислово розвинених регіонах створює умови для зростання кількості жертв під час надзвичайних ситуацій техногенного характеру.

Усі причини, через які виникають надзвичайні ситуації техногенного характеру можна розділити на три групи:
- технічні - недосконалість, застарілість конструкцій;
- природні - специфічні метеорологічні, гідрологічні чи тектонічні умови, природні надзвичайні ситуації, випадковості (наприклад, однією з причин катастроф авіалайнерів є потрапляння птахів у двигун літака);
- антропогенні ("людський фактор") - недотримання правил безпеки, помилки, необережність, халатність.
Часто причинами техногенної катастрофи є поєднання ряду факторів, так наприклад, до Чорнобильської аварії призвело поєднання технічних та антропогенних причин.
Причини виникнення техногенних надзвичайних ситуацій: недодержання правил безпеки та необережність, недосконалість у проектуванні, кримінальні елементи та тероризм, воєнні дії, природні явища.
Наслідки надзвичайних ситуацій
Значимість надзвичайної ситуації визначається можливими її наслідками. Залежно від умов одна і та ж подія може не мати ознак надзвичайної ситуації та небезпечних наслідків. Наприклад, землетрус, що відбувається у незаселеному регіоні переважно не призводить до загрози життю людей, порушення господарської діяльності і може не призвести до порушення екологічної рівноваги.
Можливі наслідки надзвичайної ситуації є основою для прийняття рішень щодо реагування на надзвичайні ситуації.
Основними видами наслідків є:
- загибель людей;
- захворювання людей;
- травматизм;
- матеріальні збитки населення;
- руйнування житла;
- знищення запасів продовольства;
- руйнування підприємств, систем зв'язку, транспортних магістралей, енерго- та комунальної систем;
- прямі та непрямі матеріальні та економічні збитки підприємств;
- витрати з держаного та регіональних бюджетів;
- радіоактивне забруднення місцевості;
- хімічне забруднення місцевості;
- забруднення води, в першу чергу, питної;
- біологічне зараження, в тому числі хворобами тварин, рослин, карантинними бур'янами та шкідниками;
- знищення сільськогосподарських посівів;
- захворювання чи загибель сільськогосподарських тварин;
- руйнування ґрунтів;
- порушення рівноваги в біоценозах аж до повного їх руйнування.
Для адекватного реагування на надзвичайну ситуацію необхідно оцінити прямі, непрямі та віддалені її наслідки, спрямувати зусилля на зменшення, перш за все, соціально небезпечних наслідків (загибель і захворювання людей), а вже потім на всі інші.
Економічні збитки від надзвичайних ситуацій поділяються на прямі та непрямі.
Прямі збитки - пошкодження та руйнування будівель, доріг, тимчасова зупинка виробничого циклу на підприємствах, що призводить до значних фінансових втрат.
Непрямі збитки можуть бути пов'язані з простоями підприємств, що не знаходяться безпосередньо в зоні надзвичайної ситуації, проте залежать від підприємств чи транспортних магістралей, які розташовані у зоні дії НС. Таким підприємствам завдаються збитки в зв'язку з недоодержання сировини, комплектуючих, напівфабрикатів та через затримку доставки вантажів тощо. Для виконання умов контрактів це вимагає від підприємства оперативного пошуку інших партнерів.

Соціальні збитки пов'язані з тимчасовим погіршенням забезпечення населення продовольчими та промисловими товарами, погіршенням трудових та житлових умов, стану здоров'я, прямими матеріальними та економічними втратами населення. Більшість соціальних збитків не може бути піддана економічній оцінці.
Попередній прогноз наслідків надзвичайних ситуацій та економічних і соціальних збитків від них потребує аналізу великої кількості факторів (від густоти заселення регіону до виробничих зв'язків підприємств). На основі прогнозу наслідків можна розрахувати економічну ефективність капітальних вкладень, наприклад у будівництво захисних споруд чи проведення інших заходів, направлених на запобігання та зменшення негативних наслідків надзвичайної ситуації.
Надзвичайні ситуації в Україні
Щорічно в Україні виникає близько 1000 надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.
Рівень природно-техногенної безпеки України значною мірою зумовлений надмірними техногенними навантаженнями на природне середовище. Промислові райони являють собою зони з надзвичайно високим ступенем ризику виникнення аварій та катастроф техногенного походження. Цей ризик зростає внаслідок використання застарілих технологій та обладнання (зношеність основних фондів в Україні становить 50%), низьких темпів відновлення та модернізації виробництва (третина обсягу продукції в Україні виробляється на потенційно небезпечних підприємствах).
У багатьох випадках антропогенна діяльність призводить до зниження стійкості об'єктів господарювання до дії природних факторів, що збільшує небезпеку вторинних техногенних надзвичайних ситуацій. Поєднання факторів техногенної та природної небезпеки значно збільшує ризик виникнення надзвичайних ситуацій та посилює їх негативні наслідки.

Основними напрями державної політики у сфері екологічної, техногенної безпеки і цивільного захисту населення на найближчу перспективу є:
- створення надійних гарантій безпечної життєдіяльності людей, технологічної та техногенної безпеки, забезпечення безаварійної роботи на об'єктах підвищеної небезпеки;
- запобігання виникнення надзвичайних ситуацій шляхом реалізації державних, регіональних, місцевих та об'єктових програм зниження рівня техногенно-екологічних ризиків;
- реформування, оснащення та навчання професійних сил реагування на надзвичайні ситуації;
- досягнення високих норм та стандартів захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру;
- розв'язання проблем, спричинених Чорнобильською катастрофою та високим техногенним навантаженням на довкілля;
- вирішення питань поводження з небезпечними відходами, впровадження новітніх технологій їх переробки;
- підвищення безпеки населення, що проживає у сейсмічно-небезпечних районах;
- підтримка і реалізація спільних міжнародних проектів з питань цивільного захисту населення і територій;
- розвиток і вдосконалення нормативно-правової бази.

Домашнє завдання:

Опрацювати:
1. параграф 22, с.175-177.
2.Виконати завдання: Формуємо компетентності, завдання 1,2 на ст.181

 Урок: Загальні ознаки надзвичайних ситуацій. Рівні НС.
В Україні щорічно виникають тисячі тяжких надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, внаслідок яких гине велика кількість людей, а матеріальні збитки сягають кількох мільярдів гривень. Нині в багатьох областях України у зв'язку з небезпечними природними явищами, аваріями і катастрофами обстановка характеризується як дуже складна.
Як свідчить практика (Чорнобильська катастрофа; аварії з загибеллю людей на вугільних шахтах України; авіаційні катастрофи — АН-124 під Києвом, АН-24 поблизу міста Салоніки в Греції та інші) для роботи в районі надзвичайної ситуації потрібне залучення значної кількості людських, матеріальних і технічних ресурсів.
15 липня 1998 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1099 **Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій" затверджено "Положення про класифікацію надзвичайних ситуацій".
Відповідно до характеру походження подій, що можуть зумовити виникнення надзвичайних ситуацій на території України, розрізняють:
— надзвичайні ситуації техногенного характеру: транспортні аварії (катастрофи), пожежі неспровоковані вибухи чи їх загроза, аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове зруйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, гідродинамічні аварії на греблях, дамбах тощо;
— надзвичайні ситуації природного характеру: небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні морські та прісноводні явища, деградація ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей, сільськогосподарських тварин, масове ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками, зміна стану водних ресурсів та біосфери тощо;
— надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру, пов'язані з протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування: здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і затримання важливих об'єктів, ядерних установок і матеріалів, систем зв'язку та телекомунікацій, напад чи замах на екіпаж повітряного чи морського судна), викрадення (спроба викрадення) чи знищення суден, захоплення, встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, зникнення (крадіжка) зброї, виявлення застарілих боєприпасів тощо;
— надзвичайні ситуації воєнного характеру, пов'язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок зруйнування атомних і гідроелектричних станцій, складів і сховищ радіоактивних і токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, сильнодіючих отруйних речовин, токсичних відходів, транспортних та інженерних комунікацій тощо.
Крім того, необхідно знати, що, відповідно до територіального поширення, обсягів заподіяних або очікуваних економічних збитків кількості людей, які загинули, за класифікаційними ознаками визначаються чотири рівні надзвичайних ситуацій:
1) надзвичайна ситуація загальнодержавного рівня — це надзвичайна ситуація, яка розвивається на території двох та більше областей (Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя) або загрожує транскордонним перенесенням, а також у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріали і технічні ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості окремої області (Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя), але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету;
2) надзвичайна ситуація регіонального рівня — це надзвичайна ситуація, яка розвивається на території двох або більше адміністративних районів (міст обласного значення) — Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, або загрожує перенесенням на територію суміжної області України а також у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріальні і технічні ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості окремого району, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету;
3) надзвичайна ситуація місцевого рівня — це надзвичайна ситуація, яка виходить за межі потенційно небезпечного об'єкта, загрожує поширенням самої ситуації або її вторинних наслідків на довкілля, сусідні населені пункти, інженерні споруди, а також у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріальні і технічні ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості потенційно небезпечного об'єкта, але не менш одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету. До місцевого рівня також належать всі надзвичайні ситуації, які виникають на об'єктах житлово-комунальної сфери та інших, що не входять до затверджених переліків потенційно небезпечних об'єктів;
4) надзвичайна ситуація об'єктного рівня — це надзвичайна ситуація, яка розгортається на території об'єкта або на самому об'єкті і наслідки якої не виходять за межі об'єкта або його санітарно-захисної зони.
Подальша класифікація як природних, так і техногенних надзвичайних ситуацій може бути проведена за такими ознаками: загальна причина виникнення, вид прояву, сфера, наслідки, терміни та масштаб прояву.
Зростання масштабів господарської діяльності і кількості великих промислових комплексів, концентрація на них агрегатів і установок великої і надвеликої потужності, використання у виробництві потенційно небезпечних речовин у великих кількостях — все це збільшує вірогідність виникнення техногенних аварій. Надзвичайні ситуації техногенного походження містять у собі загрозу для людини, економіки і природного середовища або здатні створити її внаслідок ймовірного вибуху, пожежі, затоплення або забруднення (зараження) навколишнього середовища.
Надзвичайні ситуації виникають, як правило, на потенційно техногенно небезпечних виробництвах. До них належать насамперед хімічно небезпечні об'єкти, радіаційно небезпечні об'єкти, вибухо та пожежонебезпечні об'єкти, а також гідродинамічно небезпечні об'єкти. В останні роки значно зросла також небезпека від аварій і катастроф на транспорті.
Надзвичайні ситуації техногенного характеру прийнято класифікувати за такими основними ознаками:
— за масштабами наслідків (об'єктового, місцевого, регіонального і загальнодержавного рівнів);
— за галузевою ознакою (у сільському господарстві; у лісовому господарстві; на заповідній території (об'єкти особливого природоохоронного значення); у водоймах; на матеріальних об'єктах — об'єктах інфраструктури, промисловості, транспорту, житлово-комунального господарства та населення (персонал підприємств та установ, мешканці житлових будинків, пасажири транспортних засобів тощо).
Аварії техногенного характеру класифікуються також з урахуванням критеріїв розміру заподіяних чи очікуваних економічних збитків.
Розглянемо більш детально надзвичайні ситуації техногенного характеру.
Транспортні аварії (катастрофи)
Щорічно в Україні транспортом загального користування перевозиться понад 900 млн т вантажів (у тому числі велика кількість небезпечних), і понад 3 млрд пасажирів. На частку залізничного транспорту припадає близько 60 % вантажних перевезень, автомобільного- 26 %, річкового і морського — 14 %.
Оскільки транспортом перевозяться і потенційно небезпечні вантажі (вибухонебезпечні, пожежонебезпечні, хімічні та інші речовини — 15 % від загального обсягу вантажів), небезпека життя і здоров'я людей збільшується. Скоротилося оновлення основних фондів всіх видів транспорту. Рівень зношення транспортних засобів становить понад 50 %, а на деяких підприємствах і значно більше, велика кількість транспортних засобів підлягає списанню.
Найбільша кількість надзвичайних ситуацій, особливо із загибеллю людей, припадає на транспорт, що свідчить про високу потенційну небезпечність транспорту як галузі господарства. Як свідчить статистика  у автомобільних аваріях кожен день на дорогах гине від 7 до 9 людей.

Домашнє завдання

Опрацювати:
1. Переглянути фільм «Оповіщення».
2. Опрацювати  лекцію
3. Підготувати повідомлення на тему: Джерела небезпечних ситуацій у військовий час».

11 клас

Завдання для 11 класу

Тема: Домедична допомога.

Урок: План дій на етапі під вогнем. Техніка виносу пораненого з небезпечної зони.

  Перший етап. Надання допомоги „під вогнем”.
При наданні допомоги в „червоній зоні” ви знаходитеся під вогнем супротивника, що значно обмежує допомогу, яку ви можете надати. Допомога переважно складається з використання джгута для зупинки небезпечної для життя кровотечі з ран в області кінцівок і якнайшвидшого переміщення потерпілих у безпечне місце.
В умовах бою бути бійцем-рятувальником це ваша вторинна місія. Ваша основна функція — виконати свою первинну місію на полі бою — вести вогонь у відповідь і вбивати ворогів. Ви можете надавати допомогу пораненим солдатам, тільки якщо це не заважатиме виконанню вашої первинної місії.
Цілі під час надання допомоги пораненим в зоні обстрілу :
1) Виконати бойове завдання;
2) Запобігти більшій кількості жертв (дбати про безпеку власну та інших бійців);
3) Зберегти життя пораненого.
Такий підхід базується на наступних важливих принципах:
– Лише необхідне втручання у кожний конкретний період процесу надання допомоги;
– Необхідне медичне втручання, застосоване у неправильний період під час бойових дій, може привести до додаткових жертв.
Тактика бійця-рятувальника в зоні обстрілу:

 ДІЇ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ПОРАНЕНОГО

Пам’ятайте: «Найкращі ліки під час бою – це вогнева перевага над супротивником»;

Заходи щодо пригнічення вогневої активності супротивника мінімізують вірогідність збільшення кількості поранених та загиблих;
Зменшення вогню супротивника може виявитися більш істотною допомогою для виживання пораненого, ніж термінова медична допомога, яку ви можете надати;
Якщо поранений дієздатний, дайте йому вказівку вести вогонь у відповідь, переміститися в укриття та самостійно вжити заходів першої медичної допомоги;
Якщо поранений не здатний вести вогонь у відповідь, а ви не можете допомогти, дайте пораненому вказівку «прикидатися загиблим»;
Передайте інформацію про обстановку командиру підрозділу, при можливості обговоріть з ним медичну ситуацію, що склалася.
НЕОБХІДНІ ДІЇ ПЕРЕД НАБЛИЖЕННЯМ ДО ПОРАНЕНОГО
Якщо ви впевнені в тому, що ви можете допомогти пораненому в умовах вогневого впливу противника, зробіть наступні необхідні дії, перш ніж наблизитися до пораненого на полі бою. Пам’ятайте про самозахист.
Огляньте територію на предмет наявності потенційної загрози – дослідить територію на наявність вогневих дій, вогневих точок і вибухових пристроїв, на загрозу ураження бойовими хімічними або біологічними речовинами.
Візуально дослідить будівлі / будови, якщо такі є, на стійкість їх конструкцій.
Визначте оптимальний шлях доступу до потерпілого і маршрут евакуації. Якщо вам потрібно перемістити пораненого в більш безпечну зону, переконайтеся в тому, що обрана вами територія є оптимальним укриттям. Складіть план маршруту евакуації до того, як увійти в зону вогневого впливу противника.
Дайте запит на вогневе прикриття під час пересування до пораненого і від нього з метою зменшення ризику ураження вас і пораненого.
Визначте характер можливих травм потерпілого та медичну допомогу, яка, можливо, необхідна пораненому. Солдат був поранений внаслідок падіння зі стіни? (Якщо так, то у пораненого можуть бути зламані ребра, ушкоджений хребет). Солдат був поранений внаслідок вибуху? (Якщо так, то поранений міг потрапити під вплив вибухової хвилі та може мати множинні осколкові поранення, контузію). Солдат був поранений зі стрілецької зброї? (Якщо так, то у пораненого можуть кровоточити рани).
Визначте, як ваші дії (пересування, шум, світло і т.д.) можуть вплинути на вогонь супротивника.
Вирішіть, яку допомогу ви зможете надати, коли ви підійдете до пораненого, і надання якої допомоги може почекати до того моменту, коли ви транспортуєте пораненого в безпечне місце.
Вжити засоби прикриття, наприклад, задимлення;
Мінімізуйте ризик для себе та інших рятувальників. Рятувальна операція не повинна призводити до збільшення кількості жертв – це загрожує зменшенням боєздатності підрозділу, зменшенням рівня його медичного захисту, різким падінням шансів на виживання самого пораненого.

Рекомендації з тактичної допомоги пораненим в умовах бойових

Дій для медичного персоналу (Tactical Combat Casualty Care Guidelines for Medical Personnel).
28 серпня 2017
Основний план дій для етапу «Допомога під вогнем»
1. Відкрийте вогонь у відповідь та знайдіть укриття.
2. Накажіть або очікуйте від пораненого продовжити виконання бойового
завдання, якщо це допустимо.
3. Накажіть пораненому рухатись в укриття і надати собі допомогу, якщо це
можливо.
4. Намагайтесь уникнути у пораненого значних додаткових травм.
5. Витягніть пораненого з автомобіля чи будівлі, які горять, та перемістіть у
відносно безпечне місце. Після цього зробіть усе можливе, щоб припинити
горіння на пораненому.
6. Зупиніть життєво-загрозливу зовнішню кровотечу, якщо це тактично
здійснимо:
- наказати пораненому самостійно зупинити кровотечу, якщо це
можливо;
- застосувати рекомендовані Комітетом TCCC турнікети для кінцівок з
метою зупинки кровотечі в місцях, які анатомічно доступні для їх
використання;
- накладіть турнікет для кінцівок поверх одягу чітко проксимально  (для точки ближчої до тулуба)    від місця кровотечі. Якщо місце загрозливої для життя кровотечі не очевидне, розмістіть турнікет «високо та щільно» (якомога  проксимально) на пошкодженій кінцівці та перемістіть пораненого в укриття.
7. Забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого краще відкласти
до етапу «Допомога в тактичних умовах».
                  Домашнє завдання
Опрацювати:
1. Переглянути фільм «Основи першої медичної допомоги на на полі бою частина 3 «Евакуація».
2. Підручник параграф 15. Виконати завдання 2,3,5 на с.99-100.
Параграф 16. Виконати завдання 1,4,9,12 на с.107

Урок. Ознаки житіє загрозливої зовнішньої кровотечі. Застосування турнікетів для кінцівок. 

Серед причин втрати крові розрізняють зовнішню кровотечу, яку добре видно, та внутрішню, яку інколи важко виявити. Це можуть бути незначні порізи або масивні кровотечі, у результаті яких людина може померти за кілька хвилин.

Кровоносна система за звичайних обставин є замкнутою, але крововтрата через внутрішнє або зовнішнє пошкодження спричиняє зниження загального об’єму крові в судинах до такого рівня, що серце не може працювати ефективно. Щоби компенсувати втрату рідини та підтримувати тиск у судинах, серце починає перекачувати кров швидше. Однак продовження кровотечі зрештою призводить до того, що серце повністю перестає перекачувати кров і настає його зупинка.
Зовнішню кровотечу зазвичай легко виявити, тому що видно кров, яка витікає з судин постраждалого назовні. При внутрішній кровотечі кров також витікає із судин, але, як правило, її не видно. Тим не менш, ви можете побачити ознаки внутрішньої крововтрати, такі як синці, набряк і ущільнення в ураженій області. Якщо постраждалий знаходиться у свідомості, він може повідомити про сильний біль у певній  ділянці. Незважаючи на те, що кров залишається всередині організму, вона не може повторно увійти в кровоносну систему і стає недоступною для перекачування серцем. Незалежно від того зовнішня кровотеча чи внутрішня, якщо вона залишається без уваги, то неминуче призведе до настання шоку, зупинки серця і смерті.
Характеристики зовнішньої кровотечі
Існує три типи зовнішньої кровотечі: капілярна, венозна та артеріальна. Найпоширенішою є капілярна кровотеча. При капілярній кровотечі кров темно-червоного кольору й сочиться (як із порізаного пальця). Ви можете зупинити капілярну кровотечу, просто притиснувши місце поранення.
Наступним поширеним видом кровотечі є венозна кровотеча, яка характеризується постійним (без пульсації) витіканням крові темнішого кольору (через низький вміст кисню). З огляду на менший тиск у венах, більшість венозної крові не витікає струменем і її легше зупинити; проте кровотеча із великої вени може бути масивною й загрожувати життю. Для зупинки венозної кровотечі застосовуйте прямий тиск на місце поранення принаймні протягом 5 хвилин.
Найсерйознішим видом кровотечі є артеріальна кровотеча. Артеріальна кров яскраво червоного кольору (з високим вмістом кисню) і б’є струменем або інтенсивно витікає з рани з кожним ударом серця. Кров’яний тиск в артеріях вищий, ніж у капілярах чи венах, і залишена без уваги артеріальна кровотеча може призвести до смерті від крововтрати за короткий період часу. Зі зменшенням об’єму крові, що циркулює в організмі, знижується і артеріальний тиск пораненого, а отже й інтенсивність артеріальної кровотечі. Для її зупинки прямо натисніть на місце кровотечі з такою силою, щоби припинилося витікання крові й не відпускайте, поки не приїде екстрена медична допомога. Якщо у вас є джгут, накладіть його між серцем і місцем артеріальної кровотечі.
Оскільки багато травмованих швидко помирають від шоку в результаті крововтрати, надзвичайно важливо, щоби люди поруч швидко могли зупинити, бодай тимчасово, зовнішню кровотечу.
Сама по собі кровотеча має здатність зупинятися досить швидко протягом приблизно 10 хвилин завдяки внутрішнім механізмам і впливу повітря. Якщо людина порізалася, з пошкодженої судини кров витікає досить швидко. Згодом після цього розрізані кінці судини починають звужуватися (відбувається вазоконстрикція), зменшуючи інтенсивність кровотечі. Далі утворюється кров’яний згусток, який закупорює місце поранення судини і «пломбує» її пошкоджені частини. Цей процес називається згортанням, або коагуляцією. Якщо згусток не утвориться — кровотеча ніколи не припиниться, якщо тільки пошкоджену судину повністю не відрізано від судинного русла. Венозна й капілярна кров мають більшу здатність до згортання, ніж артеріальна.
Незважаючи на ефективність системи згортання крові, за певних умов вона може вийти з ладу. Рухи тіла, лікарські препарати, зняття пов’язок, чинники зовнішнього середовища або температура тіла зазвичай впливають на фактори згортання крові. Наприклад, такі препарати, як аспірин, перешкоджають нормальному згортанню крові. При серйозних травмах пошкодження судини буває настільки великим, що згусток не зможе повністю «запломбувати» отвір. Іноді поранення зазнає тільки частина стінки судини, що перешкоджає її стисканню. У цих випадках кровотеча буде продовжуватися, якщо її не зупинити зовнішніми засобами. Іноді крововтрата відбувається дуже швидко, і пацієнт може померти до того, як спрацює власний захист організму, наприклад, система згортання крові.
Неконтрольована кровотеча при травмі посідає перше місце серед причин смертності, яким можна запобігти. Втрата 50% об’єму крові без вчасної зупинки зазвичай є фатальною для людини й може розвинутись протягом декількох хвилин. 20% померлих від травматичних ушкоджень могли б вижити завдяки швидкій зупинці кровотечі.
Оскільки у більшості випадків життя людини залежить від готовності і дій перших на місці події — випадкових  перехожих, близьких, рідних, колег, будь-кого, хто опиниться поруч із травмованим, — важливо вчасно виявити кровотечу, зрозуміти чи загрожує вона життю людини, та, власне, зупинити її. І чим більша кількість людей умітимуть зупиняти кровотечі, тим більші шанси пораненого на виживання.
               Дослідження причин загибелі американських вояків у воєнних конфліктах після Другої світової війни засвідчили, що майже 90% загинули через те, що їм несвоєчасно надали першу допомогу. Через кровотечі кінцівок живими до госпіталів не довезли 60% поранених. Щоб змінити ситуацію, армія почала шукати безпечний та ефективний засіб, який міг би зручно застосовуватися будь-яким бійцем, пораненим на полі бою.
Дослідження
У 2004 році Інститут хірургічних досліджень армії США випробував 10 різних турнікетів, доступних у продажі. 18 піддослідних було залучено до тестування ефективності кожного з поданих турнікетів у відповідності до затверджених протоколів IRB (Institutional Review Board). Критерії визначення ефективності турнікетів базувалися на здатності зупиняти артеріальну кровотечу на стегні. Разом із тим, піддослідні оцінювали кожен турнікет на біль, що виникає під час його застосування.
За даними спостережень, турнікет CAT  був дієвим у 100% випадків: швидким та ефективним при зупинці артеріальної кровотечі верхніх та нижніх кінцівок під час усіх випробовувань. Згідно з підсумками досліджень старшого медика американської армії рейнджерів Рікардо Флореса, турнікет “приносив найменше болю, був найлегшим у застосуванні та найбільш ефективним”. Інститут хірургічних досліджень армії США підтвердив його ефективність, полегшену конструкцію, удвічі менше вагу у порівнянні з іншими продуктами такого ж плану. Оцінки болю під час накладання цього турнікету були значно нижчими, ніж у решти. CAT рекомендували до застосування американськими військовими.
Особливості
Унікальність турнікету CAT у тому, що він дозволяє зупинити артеріальну кровотечу без лишнього тиску. Липучка, з якої зроблений турнікет, надійно липне сама до себе, незалежно від сторони та обраного діаметру застосування. Вільний кінець протягується у пряжку, що забезпечує максимальну фіксацію і блокує об’єм турнікета навіть за умови потрапляння піску чи снігу. Універсальна закрутка закріплюється у скобах для фіксації та дозволяє за необхідності послаблювати турнікет.
Така конструкція має кілька переваг у порівнянні з резиновим джгутом. “Джугути гумові кровоспинні не зовсім себе виправдовують, а особливо при низьких температурах”, - начальник медичної служби оперативного командування “Схід” Віталій Кущ. Матеріал, з якого виготовлений CAT, дозволяє застосовувати його навіть у холоді. Турнікет можна накладати на голе тіло без додаткової матерії, може бути послаблений за необхідності, має передбачене місце для зазначення часу накладання та яскраво-червону позначку на кінці.
З 2004 року CAT був виданий більше мільйону військовослужбовців США, Великобританії, Ізраїлю, Канади. Його ефективність, як інструменту для порятунку життя солдатів на полі бою, відіграла важливу роль у покращенні сучасної військової медицини. Важливо, аби українські військові перейняли такий стандарт тактичної медицини та мали впевненість, що бійці відправляються на поле бою з перевіреним засобом для надання першої допомоги.
Армійський кровоспинний турнікет є оптимальним засобом при критичній кровотечі. Він ефективний і може бути накладений швидко.

         Домашнє завдання

Опрацювати:
1.     Переглянути фільм «Основи першої медичної допомоги на на полі бою частина 1. «Червона зона».
2.     Опрацювати параграф 17.
3.     Виконати завдання 1,2,4,5,10,11 на с.115-116.

Урок: Надання домедичної допомоги в зоні тактичних умов (ТЕС, Тасtical Field Care).

Надання першої медичної допомоги в умовах бойових дій (в секторі обстрілу)
Надання домедичної допомоги на полі бою є основною запорукою врятування  життя  пораненому.  Аналіз  причин  загибелі  солдатів  під час ведення бойових дій вказує на те, що значну їх частину можна було б врятувати при своєчасному та якісному наданні домедичної допомоги. Близько 90 % смертей в бою відбуваються до того, як поранені дістануться медичної установи. Більшість з них несумісні із життям (обширна травма, обширна травма голови тощо). Проте деякі стани, такі як кровотеча з рани на руці або нозі,  напружений  пневмоторакс  і  проблеми  з  дихальними  шляхами можна усунути на полі бою. Така допомога і становить різницю між смертю солдата на полі бою і його одужанням у медичній установі. За умови вживання належних заходів самодопомоги,  взаємодопомоги і навичок бійця-рятувальника смерті на полі бою можна зменшити на 15–18 %.
Було підраховано, що з усіх потенційно можливих причин смерті, до 90 % з них можна уникнути  простим  застосуванням  джгута  при  кровотечі  з  кінцівок, швидкого лікування напруженого пневмотораксу і створення прохідності дихальних шляхів.
Правила надання першої медичної допомоги в зоні вогневого контакту
Правило перше
 У секторі обстрілу слід у максимально стислий час надати тільки той мінімальний обсяг допомоги, який дозволить пораненому дожити до закінчення бою або забезпечить його життєздатність під час транспортування в укриття.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/01-300x171.jpg
Якщо на пошкоджену стегнову артерію протягом 2-х хвилин не накладений джгут, то поранений обов’язково загине від непоправної втрати крові.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/02-300x179.jpg
Якщо на пошкоджені артерії плеча та передпліччя протягом 30-40 хвилин не накладений джгут, то поранений може загинути від непоправної втрати крові.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/03-300x135.jpg
Якщо поранений у стані коми протягом 5-6 хвилин не буде повернутий на живіт, то він може загинути від западання язика і потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи.

Правило друге

У секторі обстрілу слід у максимально стислий час надати тільки той мінімальний обсяг допомоги, який дозволить пораненому дожити до закінчення бою або забезпечить його життєздатність під час транспортування в укриття.
У тимчасовому укритті час надання першої медичної допомоги для підготовки пораненого до транспортування на наступний етап евакуації не повинно перевищувати 4-х хвилин.
 Тактика дій у секторі обстрілу, коли поранений не подає ознак життя

Якщо поранений не подає ознак життя: не кричить, не ворушиться і не реагує на навколишні подразники, то можна припустити тільки три варіанти його стану:
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/05-300x116.jpg
Перший варіант стану пораненого – клінічна смерть
Побачити ознаки клінічної смерті можна тільки в укритті. Нанести перикардіальний удар і проводити серцево-легеневу реанімацію, можна тільки після звільнення пораненого від бронежилета.
Дії: Повернути на живіт і залишити до закінчення бою або транспортувати в укриття в положенні «лежачи на животі».
Другий варіант стану пораненого – він живий
У пораненого немає свідомості, але є пульс на сонній артерії (кома). У положенні на спині він у будь-яку секунду може загинути: удавитися язиком або захлинутися блювотними масами. Пораненого в умовах бою може врятувати тільки поворот на живіт. Цей мінімальний обсяг допомоги можна виконати в секторі обстрілу
 Дії: Повернути на живіт і залишити до закінчення бою або транспортувати в укриття в положенні «лежачи на животі».
 Третій варіант стану пораненого – він мертвий
 Будь-яка допомога втратила всякий сенс, але побачити ознаки біологічної смерті можна тільки в укритті.
 Дії: Повернути на живіт і залишити до закінчення бою або транспортувати в укриття в положенні «лежачи на животі».
Пояснення: У секторі обстрілу не можна зняти шолом-маску, бронежилет, подивитися зіниці і промацати пульс на сонній артерії. Поворот на живіт і транспортування пораненого в положенні «лежачи на животі» дозволить зберегти життя в стані коми – найчастішої причини смерті на полі бою.

Чому поранені в стані коми, що лежать на спині, часто гинуть у перші хвилини після втрати свідомості
Розвиток коми обов’язково супроводжується блювотою, пригніченням ковтального і кашльового рефлексів. Поранений, що лежить на спині, обов’язково захлинеться блювотними масами. Багатовікове солдатське повір’я: «Якщо убитий воїн впав на спину, то він швидше за все убитий», – на жаль, часто відповідає дійсності.
 Увага! Поранені в стані коми, що лежать на спині, часто гинуть протягом 5-10 хвилин.
 Чому поранені в стані коми, що лежать на животі, частіше виживають на поле бою
 У пораненого, лежачого на животі, відбувається мимовільне очищення дихальних шляхів. У цьому випадку солдатська прикмета, яка стверджує, що убитий воїн, що впав обличчям вниз, швидше за все живий – часто має практичне підтвердження.
 Увага! Поранені в стані коми повинні чекати надання кваліфікованої медичної допомоги або транспортуватися з поля бою в положенні «лежачи на животі».
 Правила повороту пораненого на живіт з наступним залишенням його на місці до закінчення бою
 Правило перше
Завести руку пораненого за його голову.
 Пояснення: У стані коми або клінічної смерті не можна виявити ознаки пошкодження шийного відділу хребта. Тому поворот на живіт слід здійснювати з обов’язковою підстраховкою шийного відділу хребта. Заведена за голову рука підстраховує шию і відіграває роль осі, яка значно прискорює і полегшує поворот пораненого на живіт.

https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/06-300x181.jpg
Правило друге
 Щільно притиснувшись до землі, захопити пораненого за далеке від себе плече і різко повернути його на живіт не піднімаючи свою голову і плечі вище голови пораненого.
 Норматив: Час повороту пораненого на живіт не повинен перевищувати 5-ти секунд.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/07-300x282.jpg
Правило третє
Залишити пораненого в положенні «лежачи на животі» і продовжити вирішення бойового завдання, якщо немає можливості транспортувати його в безпечне місце.
Пояснення: У пораненого в стані коми і, лежачого на животі, відбувається мимовільне очищення дихальних шляхів. За відсутності несумісних з життям ушкоджень, у нього є реальний шанс дожити до закінчення бою.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/08-300x219.jpg
Правила повороту пораненого на живіт для транспортування в укриття
Правило перше
 Завести руку пораненого за його голову і захопити його за далеке від себе плече.
 Пояснення: У стані коми або клінічної смерті не можна виявити ознаки пошкодження шийного відділу хребта. Тому поворот на живіт слід здійснювати з обов’язковою підстраховкою шийного відділу хребта. Заведена за голову рука підстраховує шию і грає роль осі, що значно прискорює і полегшує поворот пораненого на живіт.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/09.jpg
Правило друге
Захопити пораненого за далеке від себе плече, щільно притиснутися до його тулуба і ногою захопити його гомілку.
Пояснення: Захоплення за далеке від себе плече і захоплення гомілки своєю ногою дозволять максимально швидко і з мінімальними зусиллями перекотити пораненого на себе.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/010-300x272.jpg
Правило третє
Захопити своєю ногою гомілку пораненого і різко повернутися з ним на спину.
Норматив: Час повороту пораненого на живіт у положенні лежачи для подальшого транспортування в укриття не повинно перевищувати 5-ти секунд.
https://navy.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/011.jpg
В секторі обстрілу домедичну допомогу надають у вигляді само чи взаємодопомоги у відповідності до тактичної обстановки, в подальшому поранений транспортується в укриття, де  ризик контакту із ворогом зведений до мінімального, а  рятувальник  і поранений знаходяться в безпеці.

Домашнє завдання

Опрацювати:
1.Переглянути фільм «Основи першої медичної допомоги на на полі бою частина 2. «Жовта зона».
2.Опрацювати параграф 18.
3.Виконати завдання 1,2,5,10,11 на с.121.

Огляд аптечки НАТО

 Основи медичної допомоги на поле боя

https://drive.google.com/open?id=1eRSA1qy95EhQd0HV69nRXvnF0BW3CmGG

Немає коментарів:

Дописати коментар

«Бонусна» система оцінювання

Затверджена на педраді від 30.08.2020р.   «Бонусна» система оцінювання на 2020-2021 навчальний рік КУ ЗОШ 20 м. Суми Мета ·  ...